Jak oceniamy?

Na ocenę gier planszowych ma wpływ sporo elementów. Wielu ludzi za podstawę udanej gry uznaje sprawną mechanikę, jednak nawet najbardziej złożony mechanizm musi być odpowiednio naoliwiony, by dobrze działał; z tego, czy i jak założenia gry się ze sobą zazębiają, bierze się grywalność – a więc frajda z rozgrywki. W końcu, nie bez znaczenia jest oprawa i estetyka danego tytułu, a także trwałość jej elementów. Biorąc to wszystko pod uwagę, zdecydowaliśmy się wyróżnić w każdej recenzji trzy elementy: wygląd i oprawę (a więc estetykę i jakość wykonania), mechanikę (jakie założenia stoją za działaniem gry) oraz grywalność (określenie poziomu przyjemności z rozgrywki i działania mechaniki w praktyce). Należy zaznaczyć, że kluczowy jest zwłaszcza ten ostatni czynnik, bo to on decyduje o tym, czy do danego tytułu chce nam się wracać.

Gry oceniamy w skali od 1 do 10, gdzie 10 to absolutny ideał i mistrzostwo świata, a 1 – tytuł zły ze wszech miar. O ile jednak ocena jest wypadkową wpływających na nią elementów, o tyle nie powinna być ona jedynym czynnikiem decydującym o zakupie (bądź nie) danego tytułu. Z tego też względu na końcu każdej recenzji zamieszczamy obszerne podsumowanie, a w metryczce – zestawienie plusów i minusów oraz subiektywną opinię, komu dana gra mogłaby się spodobać. Zależy nam na tym, aby nasze recenzje w sposób maksymalnie wyczerpujący prezentowały omawiane tytuły i pomagały wyrobić sobie (lub ugruntować) własne zdanie.

Masz jakieś sugestie dotyczące naszych tekstów, chcesz się czymś podzielić? Zapraszamy na nasz profil na Facebooku oraz do kontaktu mailowego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz